Google+
Subscribe to: Newsletter      Comments      News

Here is the list of nominees for the 13th annual SAFTAS

Posted by radio On February - 8 - 2019

 

 

Best Short Film
Stillborn
Measure of a Woman
Die Man van Bewusteloos

Best Student Film
Doreen
The Water Dancers
Scarlet’s Tale

Best Achievement in Directing – TV Comedy
Bennie Fourie, Hotel
Catharine Cooke & Krijay Govender, Bedford Wives
Ari Kruger, Tali’s Wedding Diary 

Best Achievement in Scriptwriting – TV Comedy
Thandeka’s Diary 3
Tali’s Wedding Diary
Thuli No Thulani

Best Achievement in Art Direction
Tali’s Wedding Diary
Abo Mzala 3
Taryn & Sharon

Best Achievement in Hair & Make-Up – TV Comedy
Abo Mzala 3
Die Kasteel
Thandeka’s Diary 3

Best Achievement in Wardrobe – TV Comedy
Taryn & Sharon
Bedford Wives
Abo Mzala

Best Achievement in Sound – TV Comedy
The Bantu Hour
Die Kasteel
Bedford Wives

Best Achievement in Cinematography – TV Comedy
Hotel
Bedford Wives
Tali’s Wedding Diary

Best Achievement in Editing – TV Comedy
Bedford Wives
Hotel
Tali’s Wedding Diary

Best Actress – TV Comedy
Talitha Ndima, The Bantu Hour
Julia Anastasopoulos, Talia’s Wedding Diary
Nqobile Sipamlam, Abo Mzala 3

Best Actor – TV Comedy
Wright Ngubeni, Thuli No Thulani
David Isaacs, Die Vlieënde Springbokkie
Hannes Brummer, Elke Skewe Pot 2

Best Supporting Actress – TV Comedy
Marisa Drummond, Elke Skewe Pot 2
Carien Botha, Elke Skewe Pot 2
Nomsa Buthelezi, Abo Mzala 3

Best Supporting Actor – TV Comedy
Muzi Mthembu, Taryn & Sharon
Tsepho Maseko, Skwizas
Warren Masemola, Single Galz

Best TV Comedy
Tali’s Wedding Diary
Thuli No Thulani

Best Achievement in Directing – TV Soap
Isithembiso
Isidingo
Isibaya

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap
Binnelanders
Isithembiso
Isibaya

Best Achievement in Editing – TV Soap
Scandal!
Uzalo
Isithembiso

Best Achievement in Sound – TV Soap
Uzalo
Isithembiso
Isibaya

Best Achievement in Cinematography – TV Soap
Imbewu
Uzalo
Isithembiso

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap
Getroud Met Rugby
Suidooster
Uzalo

Best Achievement in Hair & Make-Up – TV Soap
Rhythm City
Getroud Met Rugby
Uzalo

Best Achievement in Art Direction – TV Soap
Suidooster
Getroud Met Rugby
Rhythm City

Best Actress – TV Soap
Dawn Thandeka King, Mangcobo Uzalo
Kgomotso Christopher, Scandal!
Nomzamo Mbatha, Isibaya

Best Actor – TV Soap
Sdumo Mtshali, Isibaya
Jamie Bartlett, Rhythm City
Pallance Dladla, Isibaya

Best Supporting Actress – TV Soap
Linda Sebezo, Isibaya
Nokuthula Thabethe, Isibaya
Gcina Mkhize, Isibaya

Best Supporting Actor – TV Soap
Melusi Mbele, Isibaya
Khaya Dladla, Uzalo
Abdul Khoza, Isibaya

Best TV Soap
Rhythm City
Uzalo
Isibaya

Best Achievement in Directing – Telenovela
Hope
Ring of Lies 2
The River

Best Achievement in Scriptwriting 
Broken Vows
Ring of Lies 2
The River

Best Achievement in Original Music/Score – Telenovela
The River
Ring of Lies 2
Hope

Best Achievement in Editing – Telenovela
Hope
Ring of Lies 2
The River

Best Achievement in Sound – Telenovela
Ring of Lies 2
Broken Vows
The River

Best Achievement in Cinematography – Telenovela
Ring of Lies 2
Hope
The River

Best Achievement in Wardrobe – Telenovela
Hope
The River
Broken Vows

Best Achievement in Hair & Make-Up – Telenovela
Hope
The River
Broken Vows

Best Achievement in Art Direction – Telenovela
Ring of Lies 2
The River
Broken Vows

Best Actress – Telenovela
Jo-Anne Reyneke, Broken Vows
Sindi Dlathu, The River
Moshidi Motshegwa, The River

Best Actor, Telenovela
Siyabonga Radebe, Ring of Lies 2
Hlomla Dandala, The River
Presley Chweneyagae, The River

Best Supporting Actress – Telenovela
Ferry Jele, The River
Vele Manenje, Ring of Lies 2
Nthati Yolisa, Ring of Lies 2

Best Supporting Actor – Telenovela
Zenzo Ngqobe, The River
Lawrence Maleka, The River
Warren Masemola, Ring of Lies 2

Best Telenovela
Ring of Lies
Broken Vows
The River

Best Achievement in Directing – TV Drama
Side Dish Dilemma 1
Tjovitjo
The Herd

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama
The Herd
Emoyeni
Lockdown 2

Best Achievement in Editing – TV Drama
Tjovitjo
Ambitions
Emoyeni

Best Achievement in Sound – TV Drama
Ambitions
Fynskrif
Emoyeni

Best Achievement in Original Music/Score – TV Drama
Side Dish Dilemma 1
Knapsekêrels
Fynskrif

Best Achievement in Art Direction – TV Drama
The Docket
The Herd
Tjovitjo

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama
The Docket
Lockdown 2
Emoyeni

Best Achievement in Hair & Make-Up – TV Drama
Lockdown 2
Knapsekêrels
The Docket

Best Achievement in Cinematography – TV Drama
Side Dish Dilemma
Tjovitjo
Emoyeni

Best Actress – TV Drama
Thuso Mbedu, Is’Thunzi 2
Zola Nombona, Lockdown 2
Dawn Thandeka King, Lockdown 2

Best Actor – TV Drama
Mothusi Magano, Emoyeni
Warren Masemola, Tjovitjo
Sello Maake Ka Ncube, The Herd

Best Supporting Actress – TV Drama
Zikhona Bali, Is’Thunzi 2
Pamela Nomvete, Lockdown 2
Lorcia Cooper, Lockdown 2

Best Supporting Actor –  TV Drama
Terence Bridgett, Knapsekêrels
Thulani Shange, Is’Thunzi 2
S’dumo Mtshali, Is’thunzi 2

Best TV Drama
Tjovitjo
The Herd
Lockdown 2

Best Achievement in Directing – Documentary Feature
Everything Must Fall
Goldblatt
Whispering Truth to Power

Best Achievement in Cinematography – Documentary Feature
Christiaan Barnard: Deurbraak
Amira
Tribe Versus Pride

Best Achievement in Editing – Documentary Feature
Amira
Whispering Truth to Power
Tribe Versus Pride

Best Achievement in Sound Editing – Documentary Feature
Ons Botha
Tribe Versus Pride
Whispering Truth to Power

Best Documentary Feature
Goldblatt
Everything Must Fall
Whispering Truth to Power

Best Documentary Short
Scenes from a Dry City
Someone to Blame
Follow the Guns

Best Wildlife Programme
Grit: Honey Badger Tough
Africa’s Super Snake
Incredible Bats

Best Children’s Programme
Restyle My Style 4
Hectic on 3
YoTV Live Career Thursday

Best Reality Show
My First
Ultimate Braai Master 5
Koekedoortjie

Best Game Show
Parlement, Parlement
Op die Spel
Noot
vir Noot

Best International Format Show
Dancing with the Stars SA
My Kitchen Rules SA 2
Survivor: South Africa – Philippines

Best Factual & Educational Programme
Case Closed: Justice Served, the Teenage Serial Killer
Cishe Ngafa
Kick It

Best Current Affairs Programme
Darryn August: A Selfless Hero
Iskebhe
Dr. Sello of Ikhageng

Best Variety Show
Starlight Classics: Johannesburg 2017
DStv Mzansi 
Viewers’ Choice 2017
Jan

Best Magazine Show
The Man Cave 6
50/50

Best Youth Programme
Mi Kasi Su Kasi
Sistahood
Siyaya – Wildest Cape

Best Talk Show
Thando Bares All
Trending SA
Republiek van Zoid Afrika

Best Music Show
Die Kontrak
Klavierkuiers Met Pedro 2
The Rockets 50ste Herdenking Konsert

Best Made-for-TV Movie
Mbalenhle
Thembi’s Trial

Hartstog

Best Achievement in Directing – Feature Film
Jahmil X.T. Qubeka, Sew the Winter to my Skin
Daryn Joshua, Ellen: Die Ellen Pakkies Storie
Michael Matthews, Five Fingers for Marseilles

Best Achievement in Scriptwriting – Feature Film
Nosipho Dumisa, Nommer 37
Johan Cronje, Wonderlus
Christiaan Olwagen & Charl-Johan Lingenfelder, Kanarie

Best Achievement in Cinematography – Feature Film
Nommer 37
Five Fingers for Marseilles
Meerkat Maantuig

Best Achievement in Sound Design – Feature Film
Ellen: Die Ellen Pakkies Storie
Sew the Winter to my Skin
Five Fingers for Marseilles

Best Achievement in Original Music/Score – Feature Film
Raaiselkind
Ellen: Die Ellen Pakkies Storie
Five Fingers for Marseilles

Best Achievement in Editing – Feature Film
Nommer 37
Sew the Winter to my Skin
Meerkat Maantuig

Best Achievement in Production Design – Feature Film
The Recce
Meerkat Maantuig
Five Fingers for Marseilles

Best Achievement in Costume Design – Feature Film
Sew the Winter to my Skin
Susters
Five Fingers for Marseilles

Best Achievement in Hair & Make-Up – Feature Film
Stroomop
Nommer 37
Five Fingers for Marseilles

Best Actress in a Feature Film
Diaan Lawrenson, Raaiselkind
Monique Rockman, Nommer 37
Jill Levenberg, Ellen: Die Ellen Pakkies Storie

Best Actor in a Feature Film
Schalk Bezuidenhout, Kanarie
Irshaad Ally, Nommer 37
Jarrid Geduld, Ellen: Die Ellen Pakkies Storie

Best Supporting Actress – Feature Film
Anna-Mart van der Merwe, Kanarie
Ilse Klink, Stroomop
June van Merch, Raaiselkind

Best Supporting Actor – Feature Film
Germandt Geldenhuys, Kanarie
Zolisa Xaluva, Sew the Winter to my Skin
Alex van Dyk, Die Stropers

Best Feature Film
Nommer 37
Sew the Winter to my Skin
Kanarie

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

947 shakes up its weekday and weekend line-up with new presenters

To match the upbeat pace of Joburg and its people, 947 likes to keep things exciting and fresh. They’ve decided […]

Smile 90.4FM Programme Manager announced

Smile 90.4FM are pleased to announce the appointment of their new Programme Manager, Naveen Singh, from 1 January 2019. Singh, […]

Entries Open for 2019 Liberty Radio Awards

Liberty is pleased to announce that entries for the 2019 Liberty Radio Awards officially open on Monday 5 November 2018 […]

Mkhari to host businessman Johann Rupert in the 2018 POWER 987 Chairman’s Conversation

POWER 98.7 Chairman Given Mkhari will host prominent South African and international businessman Johann Rupert in an intimate discussion for […]


TAG CLOUD

POPULAR